Najczęściej zadawane pytania

1. Jak rozpoznać dolegliwości związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem kręgosłupa?

Odp.: Nie tylko ból w okolicy pleców, barków, całej ręki, krzyża, czy nogi mogą świadczyć o schorzeniu kręgosłupa. Często pierwszymi symptomami choroby mogą być już zawroty głowy, szum w uszach, czy drętwienie palców. Zawsze w takich wypadkach warto skontaktować się z doświadczonym lekarzem.

2. Co należy zabrać ze sobą na pierwszą wizytę i zabieg?

Odp.: Podczas pierwszej wizyty niezbędne są przeglądowe zdjęcia RTG całego kręgosłupa.

Wszystkie inne badania, które robił pacjent w trakcie dotychczasowego leczenia (karty informacyjne z leczenia szpitalnego, sanatoryjnego i inne).

W trakcie stawiania diagnozy, bądź już leczenia może nastąpić konieczność rozszerzenia badań o rezonans magnetyczny (MR), tomografię komputerową (CT), badanie ultrasonograficzne (USG) i inne.

3. Jaka ilość zabiegów jest potrzebna, aby poczuć poprawę?

Odp.: To oczywiście zależy od indywidualnego przypadku chorego. Zauważalną poprawę większość pacjentów odczuwa już po pierwszej 10 dniowej kuracji. W sporadycznych przypadkach konieczne są 2-3 turnusy terapeutyczne, aby uzyskać zmniejszenie dolegliwości. Niezwykle ważna i decydująca o skuteczności terapii jest regularność dokonywania zabiegów i przestrzeganie zaleceń lekarza w trakcie i po leczeniu.

4. Jak pacjent powinien przygotować się do zabiegu?

Odp: Zabieg nie wymaga od pacjenta jakiegoś specjalnego przygotowania. Warto jednak pamiętać o luźnym i niekrępującym stroju. Niewskazane jest posiadanie biżuterii (łańcuszki, naszyjniki itp.).

5. Jak długo trwa kuracja?

Odp.: Pierwsza kuracja trwa 10 dni. W bardzo rzadkich przypadkach może być wydłużona do 14 dni. Zabiegi wykonywane są 2 razy dziennie w godzinach porannych i popołudniowych.

6. Czy wystarczy jedna kuracja?

Nie, kolejne turnusy rehabilitacyjne ustalane są na podstawie stanu zdrowia pacjenta pod koniec pierwszej kuracji. Najczęściej jest to po 2-3 miesiącach na 7 dni, a następne, co pół roku na 6 dniowe spotkania celem uniknięcia nawrotów dolegliwości .Po wycofaniu się wszystkich dolegliwości i ustabilizowaniu całego kręgosłupa pacjent umawiany jest raz w roku na 6 dniowe spotkania.

7. Dlaczego zapisy na wizyty i zabiegi dokonywane są tylko raz w roku?

Odp.: Powodem jest ilość chętnych na leczenie i możliwości ich przyjęcia. Bardzo duża liczba pacjentów wymaga precyzyjnego zaplanowania poszczególnych sesji terapeutycznych.

8. Co w sytuacji, kiedy przerwę zaplanowane leczenie?

Odp. Nagłe przerwanie leczenia ma olbrzymi wpływ na skuteczność całej terapii. Każdy taki przypadek jest indywidualnie analizowany przez dr Palucha i najczęściej skutkuje decyzją o przerwaniu procesu leczenia.

9. Czy zabieg może prowadzić do powikłań?

Odp.: Metoda dr Palucha jest wyjątkowo bezpieczna. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu zaleceń i ścisłym wykonywaniu zaleceń lekarza podczas samego zabiegu.

10. Czy metodę dr Palucha można polecić kobietom w ciąży cierpiącym na bóle kręgosłupa?

Odp.: Tak. Metoda dr Palucha pozwala łagodnie i bezpiecznie dla zdrowia dziecka pozbyć się bólów przeciążeniowych kręgosłupa.

 

Co można leczyć

  • bóle kręgosłupa i kończyn
  • bóle głowy i karku pochodzenia kręgosłupowego
  • szumy uszne
  • bóle przeciążeniowe kręgosłupa
  • chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa
  • dolegliwości typu migrenowego
  • bóle korzonkowe
  • rwę kulszową i barkową
  • wady postawy
  • stany pourazowe