Najczęściej zadawane pytania
1. Jak rozpoznać dolegliwości związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem kręgosłupa?
Odp.: Nie tylko bóle w okolicy pleców, barków, całej ręki, krzyża, czy nogi mogą świadczyć o schorzeniu kręgosłupa. Często pierwszymi symptomami choroby mogą być zawroty głowy, szum w uszach, czy drętwienie palców. Zawsze w takich wypadkach warto skontaktować się z doświadczonym lekarzem.
2. Co należy zabrać ze sobą na pierwszą wizytę i zabieg?
Odp.: Podczas pierwszej wizyty niezbędne są przeglądowe zdjęcia RTG wszystkich trzech odcinków kręgosłupa (szyjny, piersiowy, lędźwiowy). Wymiennie może być to rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa. Warto przynieść również wszystkie inne badania, które robił pacjent w trakcie dotychczasowego leczenia (karty informacyjne z leczenia szpitalnego, sanatoryjnego i inne).W trakcie stawiania diagnozy, bądź już leczenia może nastąpić konieczność rozszerzenia badań o rezonans magnetyczny (MR), tomografię komputerową (CT), badanie ultrasonograficzne (USG) i inne.
3. Ile zabiegów jest potrzebnych, aby poczuć poprawę?
Odp.: To indywidualna kwestia. Większość pacjentów zauważalną poprawę odczuwa już po pierwszej (10 dniowej) kuracji. W sporadycznych przypadkach konieczne są 2-3 turnusy terapeutyczne, aby uzyskać zmniejszenie dolegliwości. Niezwykle ważna i decydująca o skuteczności terapii jest regularność dokonywania zabiegów oraz przestrzeganie zaleceń lekarza w trakcie i po leczeniu.
4. Jak przygotować się do zabiegu?
Odp.: Zabieg nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Warto jednak pamiętać o luźnym, niekrępującym stroju oraz o ręczniku. Niewskazana podczas zabiegu jest biżuteria (łańcuszki, naszyjniki, kolczyki, itp.).
5. Jak długo trwa kuracja?
Odp.: Pierwsza kuracja trwa 10 dni. W bardzo rzadkich przypadkach może być wydłużona do 14 dni. Zabiegi wykonywane są 2 razy dziennie w godzinach porannych i popołudniowych (wyjątek stanowią soboty kiedy wykonywany jest 1 zabieg).
6. Czy wystarczy jedna kuracja?
Nie wystarczy. Kolejne turnusy rehabilitacyjne ustalane są na podstawie stanu zdrowia pacjenta pod koniec pierwszej kuracji. Najczęściej jest to 6 dniowa kuracja po 1-2 miesiącach. Następne kuracje są 6 dniowe i odbywają się co pół roku. Ich celem jest uniknięcie nawrotów dolegliwości .Po wycofaniu się wszystkich dolegliwości i ustabilizowaniu całego kręgosłupa pacjent umawiany jest raz w roku na 6 dniowe spotkania.
7. Dlaczego zapisy na pierwszorazową wizytę dokonywane są tylko raz w roku?
Odp.: Powodem jest liczba chętnych na leczenie i ograniczone możliwości ich przyjęcia. Bardzo duża liczba pacjentów wymaga precyzyjnego zaplanowania poszczególnych sesji terapeutycznych.
8. Co w sytuacji, kiedy zaplanowane leczenie zostanie przerwane?
Odp. Nagłe przerwanie leczenia ma olbrzymi wpływ na skuteczność całej terapii. Każdy taki przypadek jest indywidualnie analizowany przez lekarza prowadzącego i często skutkuje decyzją o przerwaniu procesu leczenia.
9. Czy zabieg może prowadzić do powikłań?
Odp.: Metoda dr Palucha jest wyjątkowo bezpieczna. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu zaleceń i ścisłym wykonywaniu wytycznych lekarza podczas samego zabiegu oraz pomiędzy kuracjami. Ponieważ metodę tą stosują wyłącznie doświadczeni lekarze pierwsza wizyta służy zbadaniu chorego, analizie badań dodatkowych, zebraniu wywiadu. Wszystko to ma na celu wyeliminowanie innych przyczyn bólu oraz wiążących się z tym ewentualnych powikłań.
10. Czy metodę dr Palucha mogą stosować kobiety w ciąży cierpiące na bóle kręgosłupa?
Odp.: Tak. Metoda dr Palucha pozwala łagodnie i bezpiecznie dla zdrowia matki i dziecka pozbyć się bólów przeciążeniowych kręgosłupa.
11. Czy zabieg jest bolesny?
Zabiegi są wykonywane w taki sposób, aby nie powodować dodatkowego bólu – poza tym który wywołuje sama choroba.
Co można leczyć
- bóle kręgosłupa i kończyn
- bóle głowy i karku pochodzenia kręgosłupowego
- szumy uszne
- bóle przeciążeniowe kręgosłupa
- chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa
- dolegliwości typu migrenowego
- bóle korzonkowe
- rwę kulszową i barkową
- wady postawy
- stany pourazowe